Pradžia

Antrasis nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo etapas įgauna pagreitį

Paskutiniais duomenimis, antrajame nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo etape tiekėją jau pasirinko beveik 115 tūkst. namų ūkių. Tai – 15 proc. iš visų į šį etapą patekusių vartotojų. Iš viso tiekėją antruoju etapu pasirinkti turi apie 760 tūkst. arba maždaug pusė visų elektros energijos vartotojų Lietuvoje.

Elektros energijos vartotojams svarbu žinoti, kad rinktis naująjį tiekėją jau dabar gali visi norintys – tiek patenkantys į šiemet vykstantį antrąjį, tiek į trečiąjį elektros energijos tiekėjų pasirinkimo etapą. Tai padaryti vartotojai gali nelaukdami jam priskirto termino ir pasiūlymų iš tiekėjų po suplanuoto duomenų atvėrimo.

Keičiasi elektros energijos kainos, kurie naudojasi visuomeninio tiekėjo paslaugomis.

Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) patvirtinus naujas visuomeninio elektros energijos tiekimo kainas antrajam metų pusmečiui skaičiuojama, elektros tiekimo kaina nuo liepos 1 d. vidutiniškai padidės apie 8,4 proc.

Dėl šios priežasties gyventojai suskubo pasirinkti savo nepriklausomą tiekėją ir nuo birželio mėn. pradžios matomas ženkliai padidėjęs pasirenkančiųjų skaičius. Iš viso namų ūkių, kurie naudojasi „Ignitis“ visuomeninio tiekėjo paslaugomis skaičius šalyje siekia apie 1,36 mln.

Ar galima prognozuoti kokios bus elektros kainos biržoje?

Elektros energijos kaina susiformuoja Lietuvos elektros biržoje, kuri yra integruota į Šiaurės Europos šalių elektros biržą „Nord Pool“. Reguliuojamam visuomeniniam tiekėjui kainas VERT keičia atsižvelgiant į kainų pokyčius rinkoje.

Tai visą laiką kintantis, labai organiškas procesas – neįmanoma nuspėti, kokia gali būti ateities elektros kaina. Jos vertinimas pagrįstas tik prielaidomis: po mėnesio, vertinant dabartinius duomenis, jos gali būti visiškai kitokios.

Kokį planą rinktis?

Elektros kainos dalis ir jos tiekimo paslaugos kaina sudaro apie 45 proc. visos kainos. Ši dalis nėra reguliuojama ir jos kainą lemia elektros energijos biržos kaina ir tiekėjų tarpusavio konkurencija. Todėl elektros energijos kaina skiriasi įvairių tiekėjų pasiūlymuose, nes ji nulemta pačių tiekėjų ir įsigijimo kainos biržoje.

Pasirinkus planą su kintama kaina, sąskaita priklausys nuo visos biržos kainos, kuri nuolatos keičiasi. Toks pasirinkimas reikš, kad visada mokama teisingiausia kaina, o priklausomai nuo kainos svyravimų rinkoje gali būti palankesnė už fiksuoto tarifo pasiūlymą. Tuo metu fiksuota kaina leis visu sutartyje nurodytu laikotarpiu naudotis stabilia elektros kaina ir detaliai planuoti savo mėnesines išlaidas.