Pradžia

Ką reikėtų žinoti apie elektros kainų kompensavimo tvarką

Vyriausybei pirmadienį patvirtinus elektros ir dujų kainų kompensavimo tvarką, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sulaukia vis daugiau klausimų, kaip ji bus taikoma.

Į dažniausiai gyventojams kylančius klausimus atsako ESO Paslaugų tarnybos direktorius Renaldas Radvila.

Renaldai, pradėkime nuo bene dažniausiai užduodamo klausimo – kokio dydžio kompensacija bus taikoma?

Vartotojui svarbu žinoti, tai kad kompensacijos dydis priklauso nuo pasirinkto elektros energijos tiekėjo pasiūlytos kainos už 1 elektros energijos kilovatvalandę (kWh). Pritaikius kompensaciją kaina negali būti mažesnė nei 24 ct/kWh, o taikoma kompensacija didesnė nei 9 ct/kWh. Pavyzdžiui: 

  • Pasirinkto nepriklausomo tiekėjo kaina už elektros energiją yra 31 ct/ kWh, tokiu atveju taikoma kompensacija yra 7 ct/kWh, o mokama suma lygi 24 ct/kWh.
  • Jeigu kaina yra 40 ct/kWh, tai taikoma kompensacija bus 9 ct/kWh, o galutinė mokama kaina už elektros energiją – 31 ct/kWh. 
  • Jeigu kaina yra lygi arba mažesnė už 24 ct/kWh – kompensacija netaikoma.

Kiek laiko bus mokamos kompensacijos už elektrą ir gamtines dujas?

Kompensacija už suvartotą ir deklaruotą elektros energiją bus taikoma nuo 2022 m. liepos 1 d. iki 2022 m. gruodžio mėn. 31 d.

Kuriems vartotojams bus taikomas kompensavimas? Ar nepasirinkę nepriklausomo tiekėjo ar patenkantys į garantinį tiekimą gaus kompensaciją?

Kompensavimas taikomas visiems privatiems ir kitiems elektros energijos vartotojams, turintiems teisę į privačių elektros energijos vartotojų tarifus (pvz.: bendrijos, daugiabučių administratoriai).

Kompensavimas taikomas tiek jau pasirinkusiems nepriklausomą elektros energijos tiekėją, tiek dar esantiems visuomeniniame ar jau patekusiems į garantinį elektros energijos tiekimą, vartotojams.

Ką gyventojui reikia daryti, kad jis gautų kompensaciją?

Daryti nieko nereikia. Pritaikytos kompensacijos dydis bus nurodytas sąskaitoje už suvartotą elektros energiją.

Ar gyventojas sąskaitoje matys pritaikytą kompensaciją?

Taip, sąskaitoje matysis pritaikyta kompensacija. Ji sąskaitoje bus atvaizduojama atskira eilute.  

Tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad kompensacija atsispindės kito mėnesio sąskaitoje. Pavyzdžiui, kompensacijos sumą už liepos mėnesį matysite rugpjūčio mėnesį gautoje sąskaitoje, rugpjūčio mėnesį pritaikyta kompensacija atsispindės rugsėjo mėnesio sąskaitoje ir t.t.

Kaip bus pritaikyta kompensacija, kai yra dviejų (ar daugiau) laiko zonų tarifo planas? 

Jeigu naudojamasi dviejų (ar daugiau) laiko zonų tarifo planu, kompensacija bus skaičiuojama kiekvienai laiko skalei atskirai.  

Pavyzdžiui, jeigu dieninis tarifas yra 33 ct/kWh, tai jam bus pritaikyta 9 ct/kWh kompensacija, o esant 24 ct/kWh naktiniam tarifui – kompensacija taikoma nebus. 

Ar taikoma kompensacija 24 ct/kWh ir mažesnei kainai? 

Ne, tokiu atveju kompensacija netaikoma.

Ar gaminančiam vartotojui taip pat priklauso kompensacija? 

Taip, kompensacija gaminančiam vartotojui priklauso.

Daugiau informacijos apie kompensavimą už elektros energiją rasite svetainėje www.pasirinkitetiekeja.lt arba paskambinę klientų aptarnavimo telefonu +37062655565.