Pokyčiai elektros tiekimo rinkoje ir jų metu atsirasiantys įvairesni pasiūlymai elektros vartotojams gali tapti papildomu stimulu pagalvoti apie elektromobilio įsigijimą. Ekspertų teigimu, galimybė rinktis elektros tiekėją gali lemti tai, kad ateityje įkrauti elektromobilį bus naudinga tuo metu, kai kainos elektros biržoje yra palankiausios.
Iki šių metų gruodžio 10 d., 5000 kWh ir daugiau elektros energijos suvartojantys klientai, iki gruodžio 10 d. privalės pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Tokių klientų skaičius siekia per 98 tūkstančius. Pasak „Ignitis“ Privačių klientų tarnybos vadovo Andriaus Kavaliausko, turintiems ar planuojantiems įsigyti elektromobilį vartotojams, prasidėjus elektros energijos tiekėjo pasirinkimo procesui, atsivers nauja galimybė gauti geriausią, jam tinkamą elektros kainą. Kartu tai galimybė elektromobilį įkrauti, pagal kiekvienam elektros vartotojui naudingiausią kainą.
„Pavyzdžiui, netolimoje ateityje elektromobilio nustatymus galima bus užfiksuoti taip, kad ši transporto priemonė pradėtų įsikrauti tiktai tada, kai kainos elektros biržoje yra mažiausios. Įprastai tai vyksta nakties metu ir švenčių dienomis, kai elektros poreikis sumažėja. Ir atvirkščiai, stabdyti įkrovimą, kai elektros kainos yra didžiausios. Tai leis padaryti išmani programinė įranga. O jeigu vartotojas dar turi įsirengęs nuosavą arba įsigijęs nutolusią saulės elektrinę, tuomet įkrovimas dar labiau atpinga. Tokiu atveju, kiekviena įkrauta kilovatvalandė yra ne tiktai itin pigi, bet ir visiškai žalia“, – teigia A. Kavaliauskas.
Tuo tarpu tie elektromobilių turėtojai, kurie nori lengviau planuoti savo išlaidas, turės galimybę elektrą savo transporto priemonei įsigyti fiksuota kaina tam tikram laikotarpiui – metams ar keliems. Toks pasiūlymas bus ypač patrauklus klientams, kurie nori apsisaugoti nuo elektros biržos rinkos kainų staigaus augimo.
Elektromobilis – kaip baterija?
Ir nors šiandien į elektromobilius dažniausiai žiūrima tik kaip į ekologišką ir sparčiai populiarėjantį transportą, ateityje jie bus plačiai naudojami ir kaip elektros saugojimo vietos.
„Elektromobilis gali ne tiktai būti įkrautas, bet ir atiduoti elektros energiją į elektros tinklą. Įsivaizduokime situaciją, kad pilnai įsikraunate elektromobilio bateriją naktį, tuo metu kai elektros energija yra pigiausia. Įkrautą elektros energiją galėsite panaudoti dieną, kai elektros energija brangiausia ne tik elektromobilio ratams sukti, bet ir jūsų namų buitinei technikai – skalbimo mašinai, orkaitei ar džiovyklei. Šis elektromobilio funkcionalumas ateityje bus vis dažniau naudojamas“, – pažymi A. Kavaliauskas.
„Ignitis“ atstovas pastebi, kad nors dauguma elektromobilius įsigyjančių klientų įprastai įkrovimo stoteles įsirengia savo namuose ar biuruose, dalis klientų nuosavos infrastruktūros neturi dėl techninių ar kitų priežasčių. Tokiu atveju jie naudojasi viešo įkrovimo infrastruktūra arba gali pasinaudoti elektros tiekėjų įkrovimo stotelių tinklu.
2020 m. liepos 1 d. „Regitros“ duomenimis Lietuvoje buvo užregistruoti 1827 elektromobiliai.